Projekty realizowane przez Stowarzyszenie

Biesiada Rodzinna w Raniżowie

Premiera widowiska „Wesele lasowiackie” była „gwoździem” dorocznej Biesiady Rodzinnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury, Sportu w Raniżowie w niedzielne popołudnie 26 lipca 2009 roku. To wspaniałe przedstawienie pracowicie przygotowywane od kilku miesięcy poprzedziły występy przedszkolaków z Raniżowa, tria muzycznego „Hudacy”, tańce „Lesiaków”, popis pary tanecznej z „Aksela” oraz pokaz psów policyjnych. Niemałą atrakcją był również turniej w przeciąganiu liny z udziałem rad sołeckich.

To wszystko wyżej wymienione działo się na scenie. Oprócz tego było też wiele przedsięwzięć „okołoimprezowych”: plac zabaw dla dzieci, w tym po raz pierwszy w Raniżowie kule wodne, pokaz pracy garncarza, bigos fundowany przez Stowarzyszenie, przygotowany przez panią Annę Fila, serwowany z polowej kuchni przyczepionej do zabytkowego traktora, stoiska handlowe i promocyjne, oraz loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. 

Występ najmłodszych tancerzyJak pierwsi wystąpili młodzi piłkarze z "Ogniska Piłkarskiego" Raniżovii.Występy sceniczne rozpoczęli najmłodsi, czyli dzieci z Przedszkola w Raniżowie. Recytowały wierszyki dedykowane swoim rodzicom, jak również prezentowały się w tańcach, a wszystko to pod kierunkiem p. Krystyny Mazurkiewicz, która przez wiele miesięcy pracowała z nimi w ramach programu „Tańczący Przedszkolak”. Za swoje występy dzieci zostały obdarowane borówkami amerykańskimi ufundowanymi przez p. Gerarda Wilka.

Koncert piosenek ukraińskich, cygańskich i słowackich w wykonaniu tria muzycznego „Hudacy” był prawdziwą ucztą dla ucha i ducha. Zespół kierowany przez znanego muzyka Jarosława Mazura (grającego m.in. na akordeonie) zaprezentował raniżowskiej publiczności znane i lubiane melodie oraz piosenki naszych wschodnich i południowych sąsiadów.

Turniej przeciągania linyPo tym rozpoczął się turniej w przeciąganiu liny. Przystąpiło do niego 5 rad sołeckich: Raniżów, Zielonka, Wola Raniżowska, Mazury i Poręby Wolskie. W pierwszej kolejce Mazury pokonały Poręby Wolskie, a Raniżów „przeciągnął do siebie” Wolę Raniżowską. W drugiej turze Raniżów wygrał z Zielonką oraz po nich pokonał również ubiegłorocznych zwycięzców, czyli Radę Sołecką z Mazurów, i tym samym zdobył tytuł mistrza w tegorocznej edycji tej konkurencji.

W ubiegłorocznej Biesiadzie wystąpiła para taneczna ze Szkoły Tańca „Aksel” z Rzeszowa. Ich występ bardzo spodobał się publiczności, więc organizatorzy również w tym roku postanowili pójść w tym kierunku. Młodzi ludzie świetnie i widowiskowo zatańczyli w tańcach standardowych oraz latynoamerykańskich.

W nastroju tanecznym został utrzymany również kolejny punkt programu. Tym razem w ludowych tańcach rzeszowskich według choreografii Krystyny Mazurkiewicz zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Lesiaki” z Raniżowa. Młodzi artyści dali namiastkę swoich możliwości przed głównym punktem biesiady, jaki miał nastąpić już niedługo.

Ale wcześniej na stadion sportowy przyjechali policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Kolbuszowej. Przed publicznością dali krótki pokaz tresury psów, a objaśnień udzielał oficer prasowy Komendy asp. szt. Mariusz Żelazo.

Wesele lasowiackieI choć w tym miejscu pogoda próbowała pokrzyżować plany organizatorom (zaczął padać deszcz), a w sieci energetycznej zaczęło spadać napięcie, to publiczność raniżowska wytrwale pod parasolami czekała na premierę „Wesela lasowiackiego”. Od kościoła (już po ślubie) w efektownym stylu na stadion sportowy wjechały dwie bryczki: w pierwszej z nich para młoda (Paulina i Ignacy), w drugiej rodzice i starostowie. Dostojnie orszak weselny okrążając scenę, wszedł powoli do domu. Tam chlebem i solą młodzi zostali przywitani przez rodziców, po czym rozpoczęło się przyjęcie weselne. Młodzież (z Zespołu Pieśni i Tańca „Lesiaki”) zaczęła tańcować, a przygrywali muzykanci z kapeli „Raniżowianie”. W dalszej części przyjęcia weselnego na uwagę zasługują starodawne dialogi i obrzędy przedstawiane przez osoby funkcyjne (w tym przypadku przez członków Zespołu Obrzędowego „Mazurzanie”). Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy i napitki. Bawiono się jak za dawnych lat. Po oczepinach weselna zabawa zakończyła się bitką.

A nadmienić należy, że scenariusz napisała Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej z Kolbuszowej na podstawie zachowanych tradycji Wesele lasowiackieweselnych sprzed 100 lat. M.in. odtworzono specjalnie na tę okazję strój panny młodej z okolic Raniżowa. Opracowania choreograficznego widowiska dokonała Krystyna Mazurkiewicz, natomiast muzykę dobrał Jarosław Mazur.

Wśród gości honorowych zaproszonych na Biesiadę byli m.in. poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec wraz z małżonką, wójt Gminy Raniżów Jan Niemczyk, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Jacek Bardan wraz z małżonką, przewodniczący Rady Gminy Raniżów Daniel Fila. Z uznaniem wypowiadali się o weselu i jego uczestnikach, chwalili organizatorów za trud podjęcia się przygotowania imprezy.

Na szczególne podziękowania i podkreślenie zasługuje również koordynator z ramienia Stowarzyszenia - pani Halina Indyk, która zabiegała o stworzenie tego widowiska, zajęła się przygotowaniem wielu rekwizytów, poświęciła mnóstwo czasu, by tradycje weselne lasowiaków odtworzyć w Raniżowie, i w dalszej kolejności pokazać je na szerszej niwie.

Ta wielka impreza przygotowana została przez Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury, Sportu w Raniżowie, któremu przewodniczy od 2008 roku p. Marian Indyk. Staraniom tego Zarządu uzyskała wsparcie finansowe z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich - Programu Integracji Społecznej oraz ze środków Rady Gminy Raniżów.

Wiekszą ilość zdjęć z tej imprezy znajdą Państwo w galerii.

źródło: ranizow.pl